3D Çıktı Son İşlem (Post Process ) Nasıl Yapılır?

 

Yapacağımız işlemler PLA filametler için geçerli işlemlerdir. ABS ve diğer filametlerin çıktıdan sonraki son rötuş işlemlerini başka yazılarda anlatacağım. Son işlem dediğim aslında Post Process yani rötuşlama işlemi aslında bir süreç zımpara,astar,boya gibi 3D yazıcıdan çıkan bir ürüne en güzel halini vermek için yapılan işlemler gurubudur.

İlk Yapmamız Gerekenler

1- Az Hatalı Ve Düşük Katman Kalınlığı Olan Bir Baskı İle Başlayın

 

Yapacağımız işlemler sonucunda çıktımızın hatasız bir yüzeye sahip olması ve boyadıktan sonra göze güzel gözükmesini isterseniz iyi bir baskı ile başlamak gerekir. Yazıcınızın katman kalınlığı değerini ne yaparsanız daha pürüzsüz baskılar alabileceğiniz bir örnek resimde vardır tercihen 0,1 mm ile baskı almanız daha güzel olacaktır. Çıktı süresi uzayacaktır ama değecektir.

2- Çalışacağınız Alanı Hazırlayın

Post process işlemini bir atölyeniz varsa orada yapın eğer bir atölyeniz yoksa evde yapacaksanız size tavsiyelerim şöyle olacaktır.

1.Hava alan bir ortam hazırlayın ki boyadan zarar görmeyin

2.Büyük bir kutu hazırlayın boyama gibi işlemler içinde yapabilirsiniz.  Etrefada boya sıçramamış olacaktır.

3- Gereken Malzemeleri Ayarlayın

Evet burada genelde tüm Post Process işlemlerinde kullanacağımız elimizin altında kesinlikle bulunması gereken malzeme ve araçları göstereceğim. Gösterdiğim malzemeler dışında farklı birçok malzeme ve araçda kullanabilirsiniz.

1)  Zımparalama Araçları

3D baskınızdan sonra modelinizdeki yüzeyleri en iyi şekilde temizlemek ve pürüzsüz hale getirmek için farklı tipte zımparalama araçlarına ihtiyaç duyarsınız. Farklı araçlar size daha fazla kontrol sağlayacaktır.

1.Farklı kalınlıklarda zımpara kağıdı : 60-100 kalın kum zımparadan 1000 numaraya kadar ince zımpara kağıdı

2.Dremel el aleti : Her zaman kullanmasakda elimizde bulunması faydalı olacaktır.

 

2) Korunmak için araçlar

Boya ve zımpara esnasında ortaya çıkan toz ve boya partikülleri, koku ve boyanın deriye nufusundan korunmak için gereklidir.

Post Process emniyet araçları

1.İş Gözlüğü : Boya ve zımpara gibi işlemlerden korunmak için

2.Toz Maskesi : Bota ve zımpara için zararlı toz ve kokuyu solumamak için

3.İş Eldiveni : Boya ve zımpara yaparken elimizi korumak için

3) Yapıştırıcı ve macunlar

Kırık ve çatlak parçaların onarılması ve yüzeyin pürüzsüz olası için gereklidir.

Post Process macun ve yapıştırma araçları

1.Polyester macun : Derin çatlaklarda kullanılabilir. Donması uzun sürür zımpara zor yapılır.

2.oklama macunu : Daha çok otomotiv sektöründe kullanılır. Küçük yerlerin onarımında kullanılır. Çabuk donar ve zımparalaması kolaydır.

3.Mala ve Spatula  : Macun çekmek için gereklidir.

4.Kloroform Hızlı yapıştırıcılar : Hızlı yapıştırıcılar PLA filament parçalarınızı iz bırakmadan yapıştırır.  Fakat farklı tip hızlı yapıştırıcılar kullanılabilir.

 

2- Boyama ve Maskeleme Malzemeleri

Yüzeyin zımparalama ve temizleme işleminden sonra boyama için gerekli araçlar.

Post Process boyama araçları

1.Akrilik astarı :  Boyanın plastik yüzeye tutunması için gereklidir.

2.Maskeleme bantı : Boya yaparken belli alanları kapatmak için kullanılır.

3.Oyun hamuru : Maskeleme yaparken bazen ayrıntılı yüzeylere bant tutmayabilir. Oyun hamurunu o yüzeylere yapıştırarak maskeleme aracı olarak kullanabilirsiniz.

4.Spray boyalar : İstediniz renklerde sprey boya kullanabilirsiniz.

5.Sprey vernik : Boyanın çizilmemesi için kullanılabilir.

Yukarındaki işlemleri tamamladıysanız başlayalım.

Bu bölümde Post Process için kısaca hangi işlemleri yaptığımızı paylaşacağız. Böylece sizde kendi baskılarınıza bu işlemleri uygulayarak son ürüne daha yakın görseller elde edebilirsiniz.

 

1- Zımpara ile başlayın

İlk işlem olarak 60-80 numara kum zımparası ile modeli zımparalamaya başlayalım.Amacımız  dışa doğru taşan tabakaları taşlayarak düz bir yüzey oluşturmak. Zıpmaralamaya tabakaların tam tersi yöne doğru başlıyoruz ve  zımparalama işlemini dairesel hareketlerle bitiriyoruz. Arada bir nemli süngerle silerek modeli temizleyin ve işlemi kontrol edin. İşlem bittiğinde medelde içe doğru ince çizikler kalacaktır. Bunları daha sonra kapatacağız. Fazla zımparalamak bilhassa eğimli yüzeylerde deformasyona sebep olabilir. ilk resim zımparasız resim son resim zımpara yapıldıktan sonra elimize geçen yüzey.

 

2- Astar boya atın

Bu evrede yüzeyin kontrolünü daha iyi yapmak ve çok ufak çizik alanları kapatmak için üniversal astar uygulayabilirsiniz. Üniversal astar normalde boya öncesi uygulanan bir üründür. Uygulandığında donuk bir yüzey oluşturduğu  bozuk yüzeyleri daha iyi görmemizi sağladığı için kullanıyoruz.

3- Gerekliyse macun uygulayın 

Şayet zımparalama işlemi nihayetinde yüzey istediğiniz kadar pürüzsüz olmadıysa macun uygulayabilirsiniz. Modelinizi iyice temizledikten sonra bozuk alanlara veya modelin tümüne macun uygulayayın. Modeldeki meseleli yüzeylerin ince hatlarda olması nedeniyle Rapid Yoklama Macunu kullandık. Bu macun çoklukla kaportacılar tarafından otomobillerin yüzeylerinde oluşan çizikleri kapatmak için kullanılır, ince bir yüzey şeklinde sürülebilir, tez kurur ve kolay zımparalanır. İlk tecrübenizde iyi bir iş çıkaramayabilirsiniz bu sebeple önce bolca tecrübe yapmanızı tavsiye ederiz.

4- Yüzeyi pürüzsüz olana kadar zımparalayın

Macunun tam kuruması için 1 saat bekleyin. Sonra ince grenli bir zımpara ile tekrar zımparalayın. İşlemin kolay olması için zımparayı ıslatabilirsiniz. Modelin yüzeyi istediğiniz gibi olduğunda modeli iyice temizleyin ve tekrar üniversal astar uygulayın.

5- Boya ve vernik atarak Post Process’i bitirin. 

Son astardan sonra boyamaya başlayın. Biz modeldeki ana parçaları metalik yeşil bir renk ile boyadık. Vida ve çark gibi parçalara macun ve zımpara uygulamadık. Boyama işlemininde sabırlı olun birinci kat boyada model istediğiniz gibi gözükmeyebilir. İlk katın kurumasını bekleyin ve ikinci kat boyayı uygulayın. Kuruma işlemi sonrasında modeli inceleyin ve gerekirse bir kat daha uygulayın.

Boyama işlemi bittiğinde donuk veya parlak vernik uygulayabilirsiniz. Biz modele iki kat parlak vernik uyguladık. Vernik işlemindede spreyi uzaktan ve ağır ağır uygulamaya özen gösterin. Birinci kat kuruduktan sonra ikinci katı uygulayabilirsiniz.

Sizde Post Process işlemlerini uygulayarak profesyonel çözümler alabilirsiniz. PLA malzemede yapılan bu işlemler gerçeğe yapın prototipler üretebilmemizi sağlıyor.

Esenle kalın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir