Abbas 3d Yazıcı Nasıl Yapılır?

3d yazıcı sektörü gitgide yaygınlaşıyor ve bu gidişle herkesin küçük bir 3d yazıcısı olacak gibi bizde herkesin kendileri yapabileceği tasarım açısından zorlanmayacakları bir yazıcı yapımını göstereceğim. ABBAS evet Türk tasarımına sahip milli bir 3d yazıcımız tasarımcısı Fatih Bölük  beye teşekkür ederiz. Bize böyle bir yazıcı kazandırdığı için gelelim yapımına.

GEREKLİ MALZEMELER

ŞASE MALZEMELERİ

  1. 20×20 Sigma profil 39cm 2 adet
  2. 20×20 Sigma profil 35cm 2 adet
  3. 20×20 Sigma profil 32cm 3 adet
  4. M8mm İndiksiyonlu mil 42cm 4 adet (M: Metrik)
  5. M8 İndüksiyonlu mil 37 cm 2 adet
  6. M5 Gijon 33cm 2 adet (Gijon: Dişli mil)
  7. M6x40 Alyan civata 6 adet
  8. M6 Pul 6 adet
  9. M4x10 Alyan civata 32 adet
  10. M4x40 Alyan civata 2 adet
  11. M4 Tırtıklı somun 32 adet
  12. M4 Somun 4 adet
  13. M4 Pul 32 adet
  14. M3x40 Havşa civata 8 adet
  15. M3x25 Havşa civata 5 adet
  16. M3x20 Havşa civata da 1 adet
  17. M3x10 Havşa civata 3 adet
  18. M3x35 Alyan civata 2 adet
  19. M3x25 Alyan civata 8 adet
  20. M3x12 Alyan civata 6 adet
  21. M3x10 Alyan civata 8 adet
  22. M3 Fiberli somun 40 adet
  23. M3 Pul 42 adet

HAREKET ELEMANLARI

  1. Kasnak GT2, 16 diş,  2 adet
  2. Kayış GT2, 2 metre
  3. Esnek kaprin M5, 2 adet
  4. Stepper motor (Nema 17) 5 adet
  5. Lineer rulman sc modeli M8, 2 adet veya 4 adet
  6. Lineer rulman lm modeli M8, 7 adet
  7. MK8 Dişli 1 adet

DİĞER MALZEMELER

  1. Endstop 3 adet
  2. Power supply 12V 15A veya 20A
  3. Mk3 Isıtıcı Tahta veya normal bir plaka
  4. Arduino Mega 2560
  5. Motor sürücü A4988 5 Adet
  6. Ramps 1.4
  7. 3D yazıcı için gerekli plastik parçaları >> burdan indirin <<

 

ŞASENİN KURULUMU

Şaseyi kurmaya başlamadan önce 3 boyutlu yazıcıdan basacağınız parçalardan 6.parçaya kadar basmış olmanızı tavsiye ederim. malzemeler1

malzemeler

İlk olarak 32 cm uzunluğunda olan profilleri iki ucundan 10 mm uzak olacak şekilde matkabın M6 ucu ile deliyoruz.

20150530_003117

Sonrasında 39 cm olan profilin iki ucunu ve 35 cm olan profilin tek ucunu ortasındaki kare yere 6 lık klavuz ile diş açıyoruz. Dişide açtıktan sonra profileri M6x40 lık civata ile birleştirebiliriz. Tırtıklı somun ve M4x10 luk civataları kullanarak aşağıdaki 

resme kadar olan süreye çok kolayca gelebilirsiniz.Z yönü profili yerleştirirken 3 boyutlu yazıcı parçası arka tarafa 6 cm uzaklıkta olacak.

20150530_16115120150529_233241

Bu aşamada güç kaynağının ana kablolamasını yapabiliriz. Güç kaynağını harici olarak tutmak istemediğim için yanındaki vidalama yerlerini kullanarak şasenin sol arka tarafına montajladım tabi bunu bir ayağı çıkartarak yaptım. Yükseklik neredeyse aynı ama bu fark diğer ayaklarda somunu biraz döndürerek kapatılıyor.20150602_151242

ELEKTRİK BAĞLANTILARININ YAPIMI

Bu aşamadan sonra Elektronik parçaları takmaya başlayabiliriz.12

Resimde görmüş olduğunuz üzere extruder olarak E3D firmasının lite6‘yı seçmiş bulunmaktayım. 5 tane step motorumuz, arduino mega, ramps1.4 ve 4 adet motor sürücümüz var. Motor sürücümüzün  motorlardan 1 adet az olmasının sebebi Z eksenine kullanılan 2 motoru 1 motor sürücü ile kontrol edecek olmamamız.600px-Rampswire14.svgBağlantılarımızı yukarıdaki resimde gösterildiği gibi yapıyoruz. Abbas RepRap sitesi içindeki Prusa i3 baz alınarak yapıldığı için oraya da bakmanızda fayda var. Kablo bağlantılarını daha kapsamlı anlatımını Link‘e basarak ulaşabilirsiniz. Sayısız küçük problemle karşılaştıktan sonra son halimize yaklaşıyoruz.

1

Tablaları ben 5mm’lik pleksiglastan yapmayı tercih ettim. Tablaları yerleştirirken eğer iki rulman kullanacaksanız rulmanları çaprazlamasına yerleştiriniz ki sanki dört rulman kullanıyormuş gibi sağlam olsun, oynama olmasın veyahut direk 4 rulman kullanın. Tablaların tasarımlarına link yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Pleksiglas kesimini karaköyde tünel’in girişinin arkasında Birnur plekside yaptım. Tel:0212 292 1700

YAZILIMIN ARDUİNOYA AKTARILMASI

Bu aşamada herşeyimiz tamam olması lazım. İş artık içine kod atmaya kaldı. Kodumuzu Marlin Firmware’in açık kaynaklı paylaşmış olduğu kodu kullanacağız. İndireceğiniz dosyaları link yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sağ sutunda Download ZIP’i tıklayarak hepsini birden almanızı tavsiye ederim. Bu kodu arduino’nun içine atarken arduino’nun kendi ara yüzününü kullanmamız gerekiyor. İndirme sayfasına gitmek için Arduino yazısına tıklamanız yeterli. Kodu çalıştırdığımızda birçok sekmeden oluştuğunu göreceksiniz.MakerWare-9.7.2015-002627Yeni başlayan bizler için bu sekmelerden sadece Configuration.h sekmesi bizi ilgilendiriyor. Size bu dosyanın içinde yapacağımız değişiklikleri anlatacağım ama asıl yerden okumak isterseniz link yazısına tıklamanız o sayfaya gitmeniz için yeterli olucaktır.

Configuration dosyası içinde bizi ilk ” #define BAUDRATE 250000 ” yazılı satır karşılıyor burada ferkans’ı belirliyoruz. Bu frekans yazıcımızı çalıştırırken ki frekansımızla aynı olmalı. Sıradaki durağımız ise ” #define MOTHERBOARD BOARD_ULTIMAKER ” yazısını içren satır. Bu satırda hangi kartı kullandığımızı belirtiyoruz. Arduino mega ve Ramps 1.4 kullandığımız için ” BOARD_ULTIMAKER ” yazan yeri silip 33 yazıyoruz. 33 sayısı kullandığımız kartlar için tanımlanmış olduğu için yazıyoruz.

Sonrasında sıcaklık tanımlamalarına geliyoruz. Burada önemli olan sıcaklık ölçerimizi doğru tanımlamak E3D’nin sıcaklık ölçeri 5 numarasına tanımlanmış olduğu için ” #define TEMP_SENSOR_0 -1 ” yazan yerdeki -1’i 5 yapıyoruz birden fazla extruderımız ve ısıtıcı yatağımız olmadığı için diğerlerini 0 yapıyoruz. İlerleyen satırlar da minimum ve maksimum sıcaklık değerlerini belirliyorsunuz. Ben minimum olarak 1 Maksimum olarak ise 250 değerlerini girdim. Şimdi ise mekanik ayarlara gelmiş bulunuyoruz.

” #define INVERT_X_DIR true ” diye başlayan satırlarda motorumuzun yönünü tersliyoruz. Eğer motorumuz başlanğıç konumuna git dediğimizde ters tarafa gidiyorsa “true” yazan yere “false” yazarak motorun yönünü tersine çeviriyoruz. Bu ayarı motorları çalıştırarak ayarlamanız daha kolay olur. ilk denemede eliniz end switch’in üzerinde hazır vaziyette bekliyor olsun. Olur da ters tarafa giderse diye kendiniz basıp durdurursunuz. Kodun biraz daha ilerisinde başlangıç konumundan her eksen için ne kadar uzaklaşabileceğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

Şimdi ise kod da en heyecanlı nokta olan hareket ayarları geldik. ” #define HOMING_FEEDRATE {50*60, 50*60, 50*60, 0} ” satırı ile başlayan ve ardından devam eden 3 satır hereket adımlarımızı belirleyeceğimiz yer. Değerlerin ilki x sonraki y diğeri z ve sonuncusu extruder motoru içindir. Burada hiçbir değişiklik yapmadan kodumuzu arduino’nun içine atalım. ve printerımızı çalıştıralım. Kodu arduinonun içine atarken iki şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Birincisi doğru board seçimi ikincisi ise port’u seçmek.

Arduino-board-choice2İlk yüklemede bilgisayarınız bu port’a bağlı arduino boardınızı tanıyamayacak bunun için aygıt yöneticisine gidip arduino’yu kurmak için indirdiğiniz dosyanın içinden göstereceğiniz driver’ı kurmanız gerekmektedir. Bu işlem bir defaya mahsusustur ve çok kolay bir işlemdir korkmanıza gerek yok. Kodumuzu atrıktan sonra ilk hareketimizi verebiliriz. Printer’ımızı yönetmek için Repetier programını kullanıcağız. Programı indirme dosyalarına ulaşmak için link yazısına tıklayınız. Repetier programını görüntüsü aşağıdaki resimdeki gibidir.3Resimde görmüş olduğunuz kutu ve yuvarlak içine alınmış yerler bizim için önemli. Bu yerler bağlantı kurmanıza bir diğeri boundrate’inizi ayarlamanıza ki bu 250000 dir. Diğerleri ise motorlarınızı başlanğıç konumuna götürmenize yarar. Motorlara hareket vermeden önce eliniz end switch’lerde olsun ve sonrasında bir ekseni başlanğıç konumuna göndermeye basın. yanlış tarafa giden eksenin kod içinde false ise true, true ise false’a çevirin. Sonrasında ise printer’ımız söylenen uzaklığa doğru gidiyor mu diye kalibrasyon yapacağız.Aslında basit içler dışlar çarpımı. Bunun için kumpas ve ince uçlu keçe kaleminiz olsa iyi olur. Bir eksene istediğiniz uzaklığa gitmesini söyleyin sonra ne kadar gittiğini kumpas ile ölçüp yazın. formül şu Kod’a yazacağım değer = Kod’da yazan değer * Gitmesini söylediğim uzaklık / Aslında gidilen uzaklık. Misal; kodumda x ekseni için 78.7402 yazıyor ben 50mm git dedim 37mm gitti. Koduma yazacağım değer ise 78.7402×50/37 yani 104.4056’dır bu işlemi ne kadar çok ve doğru şekilde yaparsanız doğru sayıya o kadar yaklaşırsınız. Bunu 3 eksen ve birde extruder motoru için yapın. herseferinde kodu tekrardan atacaksınız. Bu arada arduino açık iken repetier bağlantı kuramaz. Herşeyi yeterince iyi yaptıysanız ve nozzle’ınızı tablaya yeterince yakın tutuysanız. ilk deneme baskınızı almanızın vaktidir. STL dosyalarının içinde calibration steps dosyası bu iş için ideal. Baskınız çok iyi çıktıktan sonra işte sizinde çok iyi bir yazıcınız oldu demektir.

Abbas 3d Yazıcımızın kablolarını kanallara gizledikten sonraki çok daha güzel bir görünüme sahip oldu. Resmi aşağıda;

34

 

 

Yapmış olduğum Abbas 3 boyutlu printer’ın modeli ise aşağıdaki resimdeki gibidir.ABBAS MONTAJ

 

Çizimleri içeren dosyaya ulaşmak için link‘i tıklayınız. Bütün dosyaları içinde barındıran dosyaya ulaşmak Tüm Dosyalar yazısına tıklayabilirsiniz.  Alıntı: http://priyoid.com/haberler/turk-tasarimina-sahip-3d-yazici-abbasin-yapimi/

Buradaki malzemelerin elektronik kısmını Aliexpress‘ den çok ucuz fiyatlara alabilirsiniz. Ama eğer beklemek istemezseniz çünkü gelmesi 1 ay sürer.Eğer beklemek istemezseniz yapmanız gereken google de aratmak en uygun fiyatlı ve güvenilir siteden alışveriş yapmak.

Kalsın benim 3D yazıcıya ihtiyacım yok ben yazıcı başkasına yaptıracam yada yazıcıya gerek yok ben istitim başakası istedigim çıktıyı versin diyorsanız size yardımcı olacak bir firma 3dcim   instagram sayfasını ziyaret ederek kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.     

Benim 3d yazıcım var bana filament lazım diyorsanız. Yine 3dcim size yardımcı olacaktır.

Esenle kalın

 

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir