Bilim nedir?

Bilim, evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yollar ve gerçeklikten faydalanarak netice çıkarmaya çalışan bilgi edinme sürecine verilen isimdir.

Bilimin asıl uğraşı alanı tabiat olaylarıdır. Burada doğa olaylarını en genel kapsamıyla idrak ediyoruz. Sadece fiziksel olguları değil, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel gibi  bilgi alanlarının hepsi doğa olaylarıdır.

Özetle, insanla ve etrafıyla alakalı olan her olgu bir doğa olayıdır. İnsanoğlu, bu olguları bilmek ve kendi faydanına yönlendirmek için varoluşundan beri tükenmez bir ihtirasla ve sabırla uğraşmaktadır. Başka canlıların yapamadığını düşündüğümüz bu işi, insanoğlu aklıyla yapmaktadır.

Bilim, asırlar süren ilmi bilgi üretme sürecinde kendi niteliğini, ananelerini ve standartlarını koymuştur. Bu süreçte, modern bilimin dört ehemmiyetli niteliği oluşmuştur:

Çeşitlilik

İlmi çalışma hiç kimsenin tekelinde değildir, hiç kimsenin desturuna bağlı değildir. Bilim herkese açıktır. İsteyen her kişi veyahut müessese ilmi çalışma yapabilir. Dil, din, ırk, ülke tanımaz. Böyle olduğu için, ilgilendiği konular çeşitlidir; bu konulara hudut konulamaz. Hem de, bu konular sayılamaz, sınıflandırılamaz.

Daimilik

Bilgi üretme süreci hiç bir vakit durmamıştır ve bundan sonrada durmaz. Dünya’ da herşey degişebilir fakat bilgi imalatı degişmemiş ve durmamıştır. Bundan sonrada durmayacaktır.Bu süreç içinde her gün yeni ilmi bilgiler, yeni bilim alanları ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, bilime, rastgele bir anda tekniğin verdiği en iyi olanaklarla gözlenebilen, tecrübe edebilen veyahut var olan bilgilere dayalı olarak savurma kaideleriyle geçerliği ispat eden yeni bilgiler ilave edir.

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir