3D Yazıcı Nedir? Ne İşe Yarar?

3D Yazıcı bilgisayar üzerinde tasarlanmış ve ya 3 boyutlu olarak taranmış modelleri,  bir çok değişik malzeme kullanarak çok hızlı ve ekstra bir kalıp yada fikstüre ihtiyaç duymadan üreten bir alettir

FDM teknolojisi ile çalışan 3D Yazıcılar çoklukla ABS ve PLA gibi termoplastik polimer malzemeler kullanmaktadır. Filaman formundaki malzeme yüksek sıcaklığa sahip bir nozül yardımı ile eritilerek tabakalar halinde yapılır.

3D Yazıcılar ile imalat yapabilmek için evvela bir 3 boyutlu modele ihtiyaç vardır. Bu alanda kullanılabilecek yazılımlardan bazıları, AutoCAD, SolidWorks, Google Sketchup, Rhino3D. Bu yazılımlar ile tasarlanan modeller STL dosyası olarak export edilerek 3D yazıcılar ile üretilebilmektedir.

3 Boyutlu İmalat Nedir ?

3 boyutlu imalat, masaüstü imalat yada ingilizce “additive manufacturing” katkısal imalat olarak da bilinen bir imalat metodudur. Hızlı prototipleme denilen bu teknolojide 3 boyutlu bilgisayar tasarımı gerçek bir objeye dönüştürülür. 3 boyutlu sayısal model STL formatına dönüştürülür ve 3D yazıcıya gönderilir. 3D yazıcı tabaka tabaka yaparak gerçek objeyi oluşturur.  Bu teknolojinin ayrıntıları konusunda daha fazla bilgi için :

3D Yazıcı Teknolojileri

3D Yazıcılar bir çok farklı teknoloji kullanabilmektedirler. Teknolojiler arasındaki farklılıklar genellikle katmanların nasıl oluşturulduğu ile ilgilidir. 3D yazıcıların kullandığı kimi teknojileri sıralamak gerekirse,  Seçici Lazer Sinterleme – SLS (Selective Laser Sintering), FDM (Fused Deposition Modelin), Stereolithograhpy en çok kullanılan 3D yazıcı teknolojileri arsındadır. 3D yazıcı teknolojiler ile alakalı daha fazla bilgi için :

3d Yazıcının tarihçesi;

1984 – Charles Hull tarafından sayısal bilgi kullanarak 3 boyutlu obje imalatı geliştirildi3D Yazıcıların Tarihi

1986 – Charles Hull Stereolithografi metodunu geliştirdi ve patentini aldı.

1986 – Charles Hull 3D Sytems şirketini kurdu ve ilk ticari 3D yazıcı makinesini geliştirdi. Bu makinenin isimi stereolithografi aletiydi.

1988 – 3D Systems Şirketi genel kullanıma yönelik ilk modeli SLA-250 yi geliştirdi

1988 – Scott Crump Fused Deposition Modeling (FDM) “Ergitmeli Model Yığma” teknolojisini buluş etti

1989 – Scott Crumb Stratasys şirketini kurdu.

1991 – Helisys şirketi ilk tabakalı obje imalat sistemini sattı

1992 – Stratasys ilk FDM makinesini sattı.

1992 – DTM şirketi ilk SLS sistemini sattı

1993 – Solidscape mürekkep püskürtme mantığı ile çalışan bir alet üretme emeli ile heyetti.

1993 – “MIT” Mürekkep püskürtme yöntemil ile 3 boyutlu obke imalatı konusunda bir patent aldı.

1995 – Zcorp MIT nin patentini lisansladı ve bu teknoloji ile çalışan 3D printerları üretmeye başladı

1996 – Stratasys “Genisys” modelini piyasaya sürdü.

1996 – Z Corporation “Z402” modelini piyasaya sürdü

1996 – 3D systems “Actua 2100″ ü piyasaya sürdü”. 3D yazıcı kelimesi ilk sefer bu senede kullanılmaya başlandı

1997 – EOS Stereolithografi şirketini 3D Systems şirketine sattı ancak hali hazırda Avrupanın en büyük üreticilerinden biri

2006 – Açık kaynak ilk 3D yazıcı projesi başladı – Reprap. Kendi parçlarınıda kopyalabilme özelliğine sahip bu makine sayesinde bir çok hane kullanıcısı 3D yazıcı sahibi olacaktı

2008 -Reprap’in ilk sürümü bitirdi. Kendi parçalarının %50 sini üretebiliyordu.

3D Yazıcı Uygulamaları

3D yazıcıların en çok kullanım alanı bulduğu sektörlerden biri Medikaldir. Bilhassa operatörler operasyon öncesi hastaya uygulayacakları prosedürü tam olarak kavrayabilmek için uzuv modellerini kullanırlar.

Organ örneği;

Kuyumculuk örneği;

Giyim örneği;

Prototip örneği;


Bunların dışında kuyumculuk, havacılık, sanat, mimari, moda tasarım, ve iç mimari gibi bir çok alanda da kendine yer bulmaktadır.Bir diğer kullanım alanı ise tabi ki tasarımdır. Kavramsal tasarım evresinde tasarımcının parçayı veyahut ürünü daha kolay idrak edebilmesi için 3D yazıcılar ile üretilmiş bir modeli kullanılır.

3D Printer Nedir ?

3D Printerlar söz ettiğimiz gibi hızlı prototipleme cihazlarına benzer bir mantıkla çalışan 3 boyutlu bir bilgisayar çizimini obje çeviren makinelerdir. 3D Printer, 3 boyutlu yazıcıların ingilizce karşılığıdır. Tam Türkçesi “3B Yazıcı” olmalıdır.

3D Printer ile Hızlı Prototipleme Makineleri Arasındaki Fark Nedir ?

3D yazıcılar, hızlı prototipleme cihazlarının kolaylaştırılmış sürümleridir. 3D yazıcılar daha ucuzdur ancak hız ve çözünürlük açısından performansları hızlı prototipleme cihazlarına göre daha düşüktür.

Hızlı prototipleme cihazları senerdir havacılık ve otomotiv endüstrileri tarafından kullanılmaktadır. Genel olarak 3D yazıcılar hızlı prototipleme cihazlarından daha küçüktür ve daha az yer kaplar. Büyük endüstriyel parçalar yerine küçük hobi emelli parçalar üretir. Tüm bunlara ek olarak hızla gelişen 3D yazıcılar hızlı prototipleme cihazları ile yarışan özelliklere sahip olmuşlardır.

3D Yazıcı ile Nele Yapılabilir ?

3 Boyutlu olarak modelleyebildiğiz herseyi plastik,seramik, metal ve hem de çikolata malzemeden üretebilirsiniz. Kompleks modellere daha yüksek çözünürlüğe sahip profesyonel cihazlar gerektirebilmektedir.

Esenle kalın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir