3D Çıktıda İpliklenme Çözümü

İpliklenme genelde arasında az mesafe olan ince baskılar alırken oluşan bir sorundur. Genelde aynı hizada olan parçalar arasında olur. Nozzle boşda hareket ederken hala plastik akıtmaya devam etmesi bu sorunuyapan nedenlerdendir.

a)Geri Çekme Uzaklığı

Eğer sizde böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız extruderin baskı yapmadan 2 konum arasında gitmesini saglamalıyız. Buda geri çekme uzaklığı(retraction distance) ayarıyla münkündür bu ayarı aktif etmeliyiz. Bu özellik nozzle boşda hareket ederken sizin belirlediğiniz miktarda filamenti geri çekecektir. Örnek : Değer 2-4mm gibi girilebilir.

b)Geri Çekme Hızı

Geri çekme uzaklığıyla birlikte yapılması gereken diğer ayar ise geri çekme hızı(retraction speed) olacaktır. Bu ayar filamentin ne kadar bir hızla geri çekileceğini belirler. Bu hız  düşükse filamet hala akacaktır hız fazla ise filament nozzleden çıkabilir yada baskıya başlarken az filament akıtma sorunu olabilir. Örnek : Değer 30-90 mm/s olabilir.  

c)Sıcaklığın Fazla Olması

Yukarıdaki ayarlar tamam ise ipliklenme oluşmasının diğer nedeni sıcaklıktır. Eğer bu sıcaklık fazla ise geri çekme uzaklığı ve hızı yetersiz olacaktır ve nozzle filamenti akıtacaktır. Sıcaklık az ise filamentin çıkışı zor olacaktır buda baskıda ayrılam katmanlarda bozukluk olacaktır. Eğer bu sorunlar var ise nozzlenin ısısını 5-10 derece düşürüp artırabilirsiniz.

 

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir